Blog
Samsung telefonlara format atma nasıl yapılır?

Samsung telefonlara format atma nasıl yapılır?

İpuçları 21 Nisan 2016 23:45

Samsung soft ve hard format atma

Android işletim sistemi, akıllı telefon işletim sistemleri arasında, bazen en karışık sistem olabiliyor. Özellikle pek çok kullanıcı, telefonundaki verileri tam anlamı ile silebilmek için yapması gereken format atma işlemini nasıl yapıldığını bilmiyor.

Samsung telefonlar ise bu konuda rakip pek çok markanın telefonlarına göre daha gelişmiş özellikler sunuyor. Öyle ki Samsung telefonlara, normal fabrika ayarlarına döndürmeden çok daha detaylı bir temizleme olanağı sunan, hard format adındaki biçimlendirme işlemi yapılabiliyor.

Hard format, yani Türkçe adı ile sert biçimlendirme, bir telefondaki tüm verilerin temizlenmesi için yapılabiliyor. Bu işlem eğer telefonunuzda yazılımsal basit hatalar bulunuyorsa, bunları çözmek için uygulanabilir. Peki, Samsung telefonlarda olan hard format özelliği nasıl kullanılıyor?

Akıllı telefonunuzun modeli ister Galaxy S6, ister Galaxy Grand 2, ister Galaxy Note 3 olsun, hard format işlemini tüm Samsung telefonlara uygulamanız mümkün. Bu yazımızda Samsung telefon kullanıcıları için normal soft format ve hard format işlemlerinin nasıl yapıldığını detayları ile açıklıyoruz.

Soft Format Nasıl Yapılır?

Samsung telefonunuzda eğer önemli bir problem yoksa ve sadece verilerin silinmesini istiyorsanız, soft format ya da genel tabir ile fabrika ayarlarına geri döndürme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem telefonunuzdaki uygulamaları, uygulama verilerini ve diğer kişisel olmayan verileri temizlemek için uygulanır.

Samsung telefonunuza soft format yapabilmek için ilk olarak uygulama menüsünden ayarlar uygulamasını açın. Daha sonra kişiselleştirme sekmesinden yedekleme ve sıfırlama bölümünü açın. Son olarak fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği ile telefonunuzdaki verileri temizleyebilirsiniz.

Hard Format Nasıl Yapılır?

Samsung telefonunuzda eğer ciddi bir problem olduğunu ve bu problemin hard format ile düzeleceğini düşünüyorsanız, hard format ile telefonunuzdaki uygulamaları, uygulama verilerini, telefon hafızasındaki kişisel olan ya da olmayan tüm verileri silebilirsiniz.

Samsung telefonunuza hard format yapabilmek için ilk olarak telefonunuzu kapatın. Telefonu kapattıktan yaklaşık 10 saniye sonra güç, home ve ses açma tuşlarına aynı anda basılı tutarak, yaklaşık 20 saniye bekleyin. Bunu yaptıktan sonra hard format yapabileceğiniz recovery ekranını açmış olacaksınız.

Recovery erkanına ulaştıktan sonra wipe data factory reset adlı seçeneğin üzerine ses açma ve kısma tuşları ile gelin ve güç butonu ile bu seçeneği seçin. Daha sonra açılan sayfada yine ses açma tuşları yes seçeneğinin üzerine gelin ve güç butonu ile seçin. Bu işlemin ardından wipe cache partition seçeneği için de aynı işlemi uygulayın. Son olarak reboot system now seçeneği ile telefonunuzu başlatın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuz ilk günkü gibi olacak. Yani içerisinde hiçbir kişisel veri, uygulama ya da başka veri bulamayacaksınız.

Eğer format atmayı bilmiyorsanız, yanlış bir uygulama veya kullanım sonucu telefonunuzda istenmeyen sorunlara yol açabilirsiniz. Telefonunuzda herhangi bir problem olduğunda gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiniz bir servise ihtiyacınız varsa, Cepfix ile tanışmanın tam sırası.Akıllı telefon tamiri servisi olan Cepfix, pratik ve hızlı yöntemleriyle akıllı telefonlarda oluşan birçok sorunu gideriyor. Cep telefonu tamiri için güvenilir ve pratik bir servis arıyorsanız, iPhone tamiri,Samsung cep telefonu tamiri gibi her marka akıllı telefon tamiri için Cepfix.com sizi bekliyor.

 
Çağrı Merkezi 0850 532 0712