Sıkça Sorulan Sorular

Cepfix hangi hizmetleri sunuyor?
Cepfix garanti dahili ve harici tamirleri sağlayan bir akıllı telefon ve mobil cihazlar servisidir. Cepfix’i diğer servislerden ayıran, İstanbul içinde kapınıza gelip telefonunuzu alması, size yedek telefon vermesi, İstanbul dışı ise ücretsiz kargo ile ulaşılabilmesi ve müşterisini bütün tamir sürecinden haberdar etmesidir.
Cepfix'i nasıl kullanabilirim?
Cepfix.com anasayfamızdan tahmini fiyat alarak başlayabilirsiniz. Formumuzu doldurduktan sonra seçtiğiniz gün ve saat diliminde Cepfix elemanı telefonunuzu alır, formda istemişseniz size bir yedek telefon verir. Telefonunuz tarafımızca alındıktan ve hasar tespiti yapıldıktan sonra son tamir bedeli size iletilip onayınızın ardından tamir edilip yepyeni bir şekilde size ulaştırılır.
Cepfix’in hizmetlerini İstanbul dışından nasıl kullanabilirim?
İstanbul dışından vereceğiniz siparişler için mobil cihazınızı Mng Kargo ile bize ücretsiz gönderebilirsiniz. Ücretsiz kargo için en yakın mng kargo subesine gidip cepfix müşterisi olduğunuzu beyan edin, size verdiğimiz sipariş numarasını mng kargo görevlisine kaydettirin. Mobil cihazınızın zarar görmeden bize ulaşması için ücretsiz airbox temin etmeyi unutmayın. Mng Kargo’nun size vereceği takip numarası ile kargo durumunu takip edebilirsiniz.
Tahmini fiyat nedir?
Tahmini fiyat, seçtiğiniz telefon, marka, model ve arıza nedeninin muhtemel tamir ve kurye servis bedelidir. Gerçek fiyat telefonunuzun tarafımızca incelenmesinden sonra size iletilecektir, onayınızdan sonra tamire başlanılacaktır. Onayladığınız fiyat telefon tamir edilip tarafınıza teslim edildikten sonra kredi kartından veya nakit alınır. Tahmini fiyatlarımız değişen parça bedelleri ve işçilik üzerinden hesaplanır.
Hangi telefonları tamir ediyorsunuz?
Cepfix akıllı telefonları tamir eder. Listesini anasayfamızdan görebilirsiniz.
Kurye benimle temasa geçemez ise ne olacak?
Kuryelerimiz gün boyunca dağıtım yapmaktadırlar, sizlere ulaşılamadığı takdirde size en uygun şekilde yeni bir randevu günü verilecektir.
Telefonum ne kadar sürede tamir edilir?
Ortalama servis süremiz beş iş günüdür. Dilerseniz bu süre için size yedek telefon verebiliriz.
Telefonumu nasıl takip edebilirim?
Cepfix’e tamir talebinde bulunduktan sonra size bir takip numarası verilir. Bu numara ile size verilen yedek telefon içindeki app’den veya internet sitemizden, telefonunuzun hangi durumda olduğunu takip edebilirsiniz.
Müşteri hizmetlerine nereden ulaşırım?
444 74 87’den Cepfix müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.
6 ay Cepfix garantisinin detayları nelerdir?
Garanti harici tamirlerde 6 ay parça garantisidir. Örneğin tamir işleminde telefonunuzun kamerası değişmiş ise, bu parçanın 6 ay garantisi tarafımızdan size verilmektedir. Parçayla ilgili sorun yaşarsanız ücretsiz değişim yapılmaktadır. Sıvı temaslı cihazlarda onarım ve değişen parçalar için garanti verilememektedir.
Kısmi garanti nedir?
Mobil cihazınızın garantisi düşürme ve sıvı teması gibi kullanıcı hataları sebebi ile oluşan arızaları kapsamamaktadır. Bu tür arızalara yapılacak olan yetkisiz müdahalelerde cihazınızın garantisi bozulur. Dolayısıyla gelecekte ortaya çıkması olası kullanıcı hatası olmayan arızalara karşı üretici garantiniz işlev dışı kalır. Cihazınızın tamirden sonra garantisinin geçerli olmasını isterseniz kısmi garanti ile devam edebilirsiniz.
Cepfix’i nasıl tavsiye ederim?
Bizi Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Telefonum açılmıyor nasıl fiyat alırım?
Telefonunuzun açılmaması birçok farklı arıza sebebinden olabilir. Telefonunuzu incelemeden bu farklılıkları anlayamadığımız için gerçek tamir bedeli, telefonunuz tarafımıza ulaştırılıp incelendikten sonra belirlenecektir.
Telefonum suya düştü nasıl fiyat alırım?
Telefonunuzun suya düşmesi birçok farklı arızaya sebep olabilir. Telefonunuzu incelemeden hangi parçaların hasar gördüğünü anlayamadığımız için gerçek tamir bedeli, telefonunuz tarafımıza ulaştırılıp incelendikten sonra belirlenecektir.
Ödemeyi ne zaman yapacağım?
Ödeme, tamir işlemi bitip telefon tarafınıza ulaştırıldığı zaman kapıda önceden belirttiğiniz şekilde ister kredi kartı ile ister nakit ile yapılır.
Yedek telefonlarınız hangileri?
Yedek telefonlarımız Android tabanlı telefonlar için Samsung Galaxy Ace 4, iOS (Apple) tabanlı telefonlar için iPhone 5 ve iPhone 5c'dir.
 
Çağrı Merkezi 0850 532 0712